XLIII Rajd Prima-aprilisowy

2 kwietnia w iście wiosennej atmosferze wyruszyliśmy na trasę XLIII Rajdu Primaaprilisowego. Tym razem podziwialiśmy krajobrazy Wyżyny Sandomierskiej i doliny Wisły. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Zawichoście przy obelisku upamiętniającym w bitwę pod Zawichostem z 1205 roku, wtedy to książęta Leszek Biały i Konrad mazowiecki pokonali wojska księcia halickiego Romana, który w czasie tej bitwy poległ.

 Następnie zwiedzaliśmy kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1244-1257 wraz z klasztorem w stylu wczesnogotyckim dla zakonu klarysek z fundacji księcia Bolesława Wstydliwego jako wiano dla swojej siostry Salomei. W 1255 roku książę Bolesław ufundował przy klasztorze szpital św. Franciszka, który obsługiwał zakon franciszkanów. W kościele w 1258 roku została pochowana księżna krakowska Grzymisława.

Obecnie w klasztor zajmuje Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego – jadwiżanki wawelskie, które zostało założone przez Księdza Biskupa Wacława Świerzawskiego w 1990 roku w Krakowie.

Później zeszliśmy w dolinę Wisły, gdzie podziwialiśmy jej nurt w miejscu przeprawy promowej. Zobaczyliśmy również stary wodowskaz,  gdzie odczytywano stan wody Wisły w Zawichoście. Doliną rzeki dotarliśmy do Maruszowa. Tam zwiedziliśmy mały skansen i „Galerię pod Chmurką”. Największym zainteresowaniem cieszył się budynek szkoły. Rajd zakończył się pieczeniem kiełbasek na ognisku i rozstrzygnięciem rajdowego konkursu, który tym razem rozwiązywała Zosia. Spełniło się marzenie Janka – odebrał legitymacje członka PTTK.