„Znaj Znak - 100 lat historii Polski w symbolach na 100. rocznicę Niepodległości”

„Znaj Znak – 100 lat historii Polski w symbolach na 100. rocznicę Niepodległości” – konkurs historyczny w klasach IV-VII

5 i 6 czerwca 2018 r. to kolejny etap przygotowań naszych uczniów do finału obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w listopadzie.

Tym razem stał się nim prestiżowy konkurs historyczny pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Udział w nim wzięła kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów klas IV, V, VI I VII – tylko kilkoro wstrzymało się od rywalizacji.

Opierała się ona nie tylko na wiedzy ale także w dużym stopniu na spostrzegawczości i szybkości. Narzędziem była gra planszowa IPN “Znaj Znak” zawierająca karty z  ważnymi symbolami z ostatnich 100 lat dziejów Polski. Uczestnicy mieli za zadanie znaleźć wspólny symbol na parze kart oraz wyjaśnić co on oznacza.

We wtorek rywalizowali czwartoklasiści. Po zaciętych zmaganiach wyłoniono najlepszą trójkę na tym poziomie – Oliwiera Pawłowskiego, Kornela Iwołę i Kamila Czarneckiego.

Środa to wielki finał klas starszych, który obfitował w niespodzianki i nieoczekiwane zwroty akcji. Najlepsza trójka walczyła na zasadzie “każdy z każdym” i pojedynki były bardzo emocjonujące.

Najlepszą okazała się Zosia Świstak z klasy V, przed Natalią Szymczyk i Cyprianem Bańdą z klasy VII, a o zwycięstwie zadecydowała nie tylko szybkość i spostrzegawczość ale też wiedza i dobre przygotowanie. Zwycięzcy otrzymali piękne upominki w postaci gier IPN oraz dyplomy, a wszyscy finaliści wydawnictwa IPN oraz oceny z historii i wychowania do patriotyzmu.

Czas spędzony na zmaganiach konkursowych z pewnością będzie długo pamiętany, gdyż efekty edukacyjne będą procentować a uczniowie już pytają o kolejną edycję.

Organizatorami konkursu byli p. Grzegorz Nowak i p. Ewelina Świstak.

Dziękujemy za patronat i piękne nagrody Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.